Vysokohorská nemoc

Vysokohorská nemoc

Můžete mi, prosím, poradit, jestli existují nějaké přípravky pro prevenci před vysokohorskou nemocí (jedná se o pobyt v horách při nadm. výšce 6500 m n.m.)? A které přípravky by bylo nejvhodnější použít pro léčbu vysokohorské nemoci?

 

Odpověď Mgr. Michala Hojného: K prevenci a léčbě symptomů vysokohorské nemoci se používá acetazolamid (přípravek DILURAN - dostupný jen Rp.) v dávce 500-1000mg v rozdělených dávkách (zdroj MARTINDALE 35). Vzhledem k charakteru přípravku doporučuji před užíváním konzultaci s lékařem.

Odpověď Mgr. Hany Šnajdrové: Protože se v horách trochu pohybuji, a to i ve výškách kde hrozí výšková nemoc (už nad 3000 metrů), doplnila bych trochu tu odpověď.

Základní pravidlo pro předcházení výškové nemoci je důkladná aklimatizace a rozumné tempo výstupu (ve výškách nad 3000 metrů se doporučuje spát každou noc maximálně o 300m výš než předchozí). Kromě toho je třeba hodně pít (3 litry tekutin denně). O tom, zda je vhodné brát preventivně acetazolamid se vedou spory. Osobně nepovažuji za správné nahrazovat přípravu a aklimatizaci dopingem léky (acetazolamidem). Dobrý způsob jak poznat, zda je aklimatizace dostatečná a mohu pokračovat ve výstupu, je měření tepu. Začít si již doma v nížině každý den ráno měřit tep a zjistit si, jaká je vaše normální hodnota tepu po probuzení. Pokračovat v tom i na horách - pokud je tep ráno po probuzení vyšší než obvykle, je to první známka špatné aklimatizace. Rozhodně nedělejte to, že byste si vzali acetazolamid a pokračovali ve výstupu !

Něco jiného je, když už se výšková nemoc vyskytne. Samozřejmě se nesmí pokračovat ve výstupu, i když příznaky jsou mírné (mírná bolest hlavy, nespavost, nevolnost, zvracení) a ve výstupu se nepokračuje ani pokud není jisté, zda jde o výškovou nemoc nebo o něco jiného. Pokud se stav horší nebo nejde o lehkou formu, musí se ihned začít sestupovat do nižších výšek. Acetazolamid se při výskytu výškové nemoci používá v dávce 2x denně 250mg (je to mimo SPC Diluranu, ale toto použití je v této indikaci běžné). Kromě toho se samozřejmě u těžší formy výškové nemoci používají další léky (nifedipin, dexamethazon, kyslík).

A základní zlaté pravidlo pro výškovou nemoc: Dostat výškovou nemoc je v pořádku. Není v pořádku na ni zemřít.

Při cestě do vysokých hor s sebou v lékárničce acetazolamid. Ale rozhodně ho nepoužívejte tak, že si ho vezmete až vám nebude dobře a budete pokračovat ve výstupu!!! Porušení pravidla že se s aktuní horskou nemocí nepostupuje vzhůru již způsobilo hodně smutku.

Výborný zdroj informací o výškové nemoci jsou stránky Společnosti horské medicíny ČR (www.horska-medicina.cz)

 

 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?