Dobrý den, vrátila jsem se po mateřské dovolené do zaměstnání, kde jsem měla na starosti kontrolu surovin - došlo k určitým změnám, proto se chci ujistit, zda vše chápu správně - dnes se tedy již suroviny pouze zkouší organolepticky a zapisují - mám dotaz, zda je stále nutno mít v lékarně reagenční aparát, dále dříve platilo, že suroviny, které nezůstávají pro potřebu lékárny tj.např.originální balení jdoucí lékařům na oddělení se nemuseli zkoušet a zapisovat - jak je to nyní/jedna kolegyně mi říkala, že se musí zapisovat a organolepticky zhodnotit i tyto/ a dále pokud objednáváme např. Novikov a solné kloktadlo originál a vydáváme pacientovi, prý se jednak také musí zapsat a navíc před každým výdejem pacientovi dané balení otevřít, organolepticky zhodnotit + označit štítkem lékarny a napsat použitelné půl roku - je to tak + prosím o odkaz na danou vyhlášku či nařízení. Děkuji za odpověď. Mgr. Matonohová
V praxi se nezměnilo téměř nic, kromě toho, že místo fyzikálně-chemických zkoušek se totožnost ověřuje organolepticky. Reagenční aparát mít musíte podle jiných předpisů, ale nikde není řečeno, co má obsahovat a nikdo vás nebude stíhat za to, že v něm máte dvě lahvičky.
 
Vše ostatní zůstává při starém. Ani dříve nebyla žádná výjimka pro suroviny vydávané (prodávané) v originálním balení dále, třeba lékaři nebo do nemocnice. I dříve se u nich musela zkoušet totožnost.
 
K sol. Novikov, kloktadlu 4 natria, tekutému pudru a podobným věcem - odkazuji na dřívější odpovědi. Není to nic nového. Buď to je registrované jako léčivý přípravek na SUKLu (např. Suspensio zinci oxidati HBF 100g), pak se k tomu chováme jako k ostatním HVLP - tedy máme marži, nezkoušíme, nepřeznačujeme. Nebo to koupíme jako surovinu (s atestem) a pak se k tomu musíme chovat jako k ostatním surovinám - zkoušíme totožnost, používáme jako surovinu (takže minimálně provádíme dispenzaci = alespoň přeštítkování) a máme za to taxu laborum. Třetí skupinou jsou přípravky koupené od jiné lékárny. To jsou hotové IPL, které zkoušet nemusíme, přeštítkování také neděláme, ale je regulovaná cena, kde je jen jedna taxa laborum - pokud ji využije připravující lékárna, tak my už další navýšení ceny udělat nemůžeme.
 
Typický příklad je třeba ung. Burrow, která je jak registrovaná (v tubě po 100g - Medikamenta) nebo ji můžete koupit jako surovinu s atestem (nejmenší balení 500g - Tamda) nebo ji můžete koupit od jiné lékárny (např. 50 nebo 100g balení od e-lekarny). Ke každé se ale musíte chovat jinak.
 
Vše najdete v zákonu o léčivech a zejména v lékárenské vyhlášce (84/2008).
 
Mgr. Hana Šnajdrová
nemocniční lékárna FTNsP
 

Sdílet článek:

Související články

  • Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Rezervace léků zasláním identifikátoru eRp

    Pokud mám na webových stránkách umístěn odkaz, přes který může pacient zadat kod e-receptu a tímto si ho objednat a posléze osobně vyzvednout, je to v pořádku? A pokud si udělá rezervaci přes portál Pilulky ke mně do lékárny, je to v pořádku? E-shop nemám, zásilkový výdej také ne.

  • Náplně práce

    Náplně práce

    Z jaké legislativy plyne, že na lékárně mají být pro zaměstnance náplně práce?

  • Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Uchovávání léčivých přípravků v místnosti příjmu

    Je pravda, že v místnosti označené dle schváleného plánku SÚKLem jako příjem nesmí být současně na policích skladované registrované léky ? PZT (inko pomůcky), potravní doplňky, kosmetika tedy ano? Co mohu skladovat na příjmu, aby to při kontrole SÚKLu prošlo? A lednička - mám ji z příjmu přesunout do skladu?