Vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) k aktuální situaci dostupnosti roušek a respirátorů v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění

Vyjádření České lékárnické komory (ČLnK) k aktuální situaci dostupnosti roušek a respirátorů v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění

V souvislosti s častými dotazy pacientů v lékárnách i ze strany samotných lékárníků připravila Česká lékárnická komora (ČLnK) vyjádření k aktuální situaci dostupnosti ochranných prostředků (roušek a respirátorů) a ostatního materiálu. ČLnK situaci aktivně řeší s ministrem zdravotnictví ČR i premiérem Andrejem Babišem, a má přislíbeno od vlády a dodavatele, že respirátory k dispozici budou.
K dnešnímu dni jsou zásoby respirátorů v lékárnách napříč ČR většinou nulové, některé lékárny mají minimální množství. Stejná situace je i u standardních roušek, které jsou vhodné pouze pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Roušky ani respirátory nelze do lékáren objednat od žádného dodavatele, přestože lékárníci tak opakovaně činí a snaží se pro stabilizaci situace udělat maximum.
 
V tuto chvíli nemá mnoho lékáren ochranné pomůcky ani pro své pracovníky, přičemž zajištění těchto pomůcek pro zdravotníky je považováno za zásadní, neboť zdravotníci jsou ti, kteří jsou v první linii. Lékárny jsou nejnavštěvovanější a nejdostupnější zdravotnická zařízení a často je lidé při prvních příznacích infekčních onemocnění navštěvují jako první. Z tohoto důvodu je důležité, aby mezi zdravotníky, kteří budou přednostně zásobeni ochrannými pomůckami, byli i lékárníci. Dle slov ministra zdravotnictví ČR je zdravotní péče v případě rozšíření nákazy naprosto klíčová a je nutné zajistit chod zdravotnických zařízení. Je však nutné podotknout, že zodpovědnost za vybavení zdravotníků ochrannými prostředky Česká lékárnická komora nemá.
 
Česká lékárnická komora má přislíbeno od vlády a výrobce, že respirátory budou. V tuto chvíli však ČLnK nedisponuje přesnější informací o termínu a způsobu jejich dodání do lékáren, ani o konkrétním množství. Zatím není známa ani jejich cena.
 
Česká lékárnická komora připravila informační materiály jak pro pacienty, tak i pro lékárníky
 
Pro lékárníky byl připraven souhrnný dokument popisující hygienická opatření k dezinfekci prostor lékárny a další provozní doporučení. Dále Komora pro lékárníky připravila také materiál s přesným popisem a radami pro pacienty, kteří se budou v lékárně informovat o možnostech preventivních opatření i na řešení konkrétní situace, například pokud se pacient vrátil z ohrožené oblasti a má pochybnosti, jak správně postupovat - tento pokyn je českou transpozicí pokynů Mezinárodní farmaceutické organizace (FIP).
 
Pro pacienty bylo připraveno desatero základních zásad, které lékárníci doporučují dodržovat v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění:
 
  1. 1.   Často a důkladně si myjte ruce mýdlem. Pokud si nemůžete ruce umýt, použijte účinný dezinfekční gel. S výběrem vám poradí lékárník.
  2. 2.  Pravidelně otírejte dezinfekčními ubrousky také vlastní předměty, kterých se často dotýkáte – mobilní telefon, tablet, notebook, klávesnici aj.
  3. 3.   Kašlejte a kýchejte do rukávu, šály nebo kapesníku, ne do ruky.
  4. 4.   Používejte jednorázové kapesníky a po použití je vyhoďte.
  5. 5.   Snažte se vyhýbat velkým kolektivům.
  6. 6.   Bezpečný odstup ve společnosti jsou asi 2 metry.
  7. 7.   Zůstaňte doma, pokud se necítíte dobře.
    1. 8.   Pokud to nevyžaduje váš zdravotní stav, odložte plánovanou návštěvu lékaře. Eliminujete tak kontakt s nemocnými pacienty v čekárně.
  8. 9.   Zdravého jedince rouška před infekcí koronavirem neochrání, k tomu je nutný respirátor s třídou ffp3. Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili.
  9. 10.  Nepropadejte zbytečné panice a dodržujte základní hygienická pravidla. V případě nejasností se poraďte s vaším lékárníkem.
 
Česká lékárnická komora znovu opakuje, že dodržování základních hygienických zásad je nezbytným opatřením k ochraně našeho zdraví bez ohledu na současný stav dostupnosti ochranných pomůcek. 
 
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.,
prezident České lékárnické komory







Přílohy:

Tisková zpráva
Desatero zásad při respiračních onemocnění
Informační leták do lékáren
Desatero pro lékárníky

 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.

Sdílet článek:

Související články

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.