Nebojte se zachránit život. Letos vám lékárníci také poradí, jak správně postupovat při otravách

Nebojte se zachránit život. Letos vám lékárníci také poradí, jak správně postupovat při otravách

Světový den první pomoci se každoročně koná druhou sobotu v září. Počtvrté se ke kampani „Nebojte se zachránit život“ připojují také lékárníci z celé ČR. Letos je zapojeno rekordních 850 lékáren. Od 7. do 13. září si mohou zájemci z řad veřejnosti v zapojených lékárnách osvojit základy první pomoci, přičemž letošní ročník je tematicky rozšířený o první pomoc při otravách. Nejčastějšími příčinami otrav jsou léky, chemikálie v domácnosti či na pracovišti a dále pak také rostliny, živočichové a houby. Ve většině zúčastněných lékáren bude pacientům k dispozici praktická brožurka s radami a základními postupy kardiopulmonální resuscitace i první pomoci při otravách.
Kardiopulmonální resuscitace – její vyslovení může být pro někoho obtížné, ale v realitě se jedná o laikem zvládnutelný výkon, který zachrání lidský život
Z poskytnutí první pomoci v situacích ohrožujících život může mít mnoho lidí strach. Jde však o činnost, kterou lze zvládnout. První minuty před příjezdem záchranářů jsou nejdůležitější a mohou rozhodnout o následné kvalitě života zachraňovaného. Pro poskytnutí první pomoci je důležité si zapamatovat několik jednoduchých zásad a v daný okamžik nepanikařit. Instrukce jsou k dispozici v každé ze zapojených lékáren v podobě praktického letáčku nebo videa.
 
První pomoc není jen srdeční masáž, ale také například zvládnutí náhodné nebo úmyslné otravy
„V předchozích ročnících kampaně ‚Nebojte se zachránit život‘ se Česká lékárnická komora i všichni zapojení lékárníci soustředili na edukaci široké veřejnosti v oblasti základních technik kardiopulmonální resuscitace. Letošní ročník je obohacen o nové téma, lékárníci veřejnosti poradí, jak správně postupovat při otravách. Jednou z nejčastějších příčin otrav jsou totiž léky,“ uvádí ke čtvrtému ročníku kampaně prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
 
Aktivní uhlí by nemělo chybět v žádné domácí a cestovní lékárničce
V případě otrav je ve většině případů první pomoc podobná. Nejprve by měl zachránce volat linku 155 zdravotní záchranné služby a zjistit příčinu či zdroj otravy. Je potřeba zamezit dalšímu toxickému účinku dané látky na organismus. Dále už je nejvhodnější postupovat dle pokynů záchranáře či toxikologa. „Ve většině případů otrav se podává postiženému aktivní uhlí, nejlépe do jedné hodiny po požití. Je nutné podat velké množství. U dospělého je správná dávka 25–50 g (odpovídá 80–170 tabletám), u dětí 1g/1kg. Nebojte se podat postiženému celé balení aktivního uhlí, které máte v domácí lékárničce. Tablety je možné před podáním rozpustit ve vodě,“ vysvětluje k první pomoci při otravách viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. a dále dodává: „Zvracení ale vyvolejte pouze po dohodě se záchranáři nebo toxikology, protože nemusí být vždy vhodné. Nikdy nevyvolávejte zvracení například při otravě saponáty, žíravinami, nebo otravě diefenbachií.“
 
Praktické semináře první pomoci už navštívilo více než 2 400 lékárníků a farmaceutických asistentů 
I v letošním roce spolupracuje ČLnK na kampani se společností Teva Pharmaceuticals CR a pro své členy a farmaceutické asistenty připravila praktické semináře první pomoci, za čtyři roky jich je celkem 180 a proškolených účastníků více než 2 400. „První pomoc patří mezi základní dovednosti všech zdravotnických povolání, tedy i lékárníků. Je součástí nejen jejich vzdělávání pregraduálního i postgraduálního, ale také celoživotního v rámci kurzů garantovaných  Komorou,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
 
„Vážíme si toho, že společnost Teva Pharmaceuticals CR už čtvrtý rok podporuje kampaň ‚Nebojte se zachránit život‘. V tyto dny apelujeme na veřejnost, že poskytnutí první pomoci  v situacích ohrožujících život je i laikem zvládnutelný výkon. Jsme rádi, že i touto formou můžeme přispět nejen k edukaci lékárníků, ale zejména k záchraně toho nejcennějšího, čímž život jako takový je. Věříme, že čtvrtý ročník kampaně přinese potřebnou osvětu i v oblasti, jak správně postupovat při otravách. Jsme rádi, že se na této kampani můžeme opět podílet,“ doplňuje Ing. Beáta Melichová, tisková mluvčí společnosti Teva Pharmaceuticals CR.

 
Doplňující tisková informace
 
Otrava organismu: jednou z nejčastějších příčin jsou nevědomky či úmyslně nesprávně užívané léky. Častým původcem je běžně dostupný paracetamol
 
V žádné domácí ani cestovní lékárničce by nemělo chybět aktivní uhlí, které je základním a téměř univerzálním prostředkem podávaným u většiny otrav. K těm dochází z různých důvodů, přičemž nejčastějšími příčinami otravy organismu jsou:
 
- léky (jejich nesprávné užití, a náhodná i úmyslná požití při sebevraždách);
  • - chemikálie v domácnosti či na pracovišti;
  • - rostliny, živočichové a houby.

Správná první pomoc může rozhodnout o zdraví a životě otráveného. Pro její poskytnutí je důležité znát odpovědi na tyto otázky:
 
  1. 1) Co se stalo? Došlo k požití látky, polití, inhalaci apod.?
  2. 2) Jakým množstvím látky bylo tělo zasaženo? Počet spolykaných tablet, množství zkonzumovaných hub atd.
  3. 3) Proč k otravě došlo? Šlo o náhodu či nedopatření, nebo úmysl otráveného?
  4. 4) Kdy k otravě došlo?
  5. 5) Jaké jsou příznaky?
  6.  
Ať už se jedná o otravu jakoukoli látkou, ve většině případů je první pomoc podobná:
 
  1. 1) Zavolejte záchrannou službu 155, integrovaný systém 112, nebo Toxikologické informační středisko (nonstop telefonní linky pro akutní intoxikace: 224 919 293, 224 915 402) a postupujte podle pokynů.
  2. 2) Zjistěte příčinu/zdroj otravy, ideálně odpovědi na pět otázek výše. Zkontrolujte životní funkce (dýchání a krevní oběh), v případě potřeby zahajte kardiopulmonální resuscitaci.
  3. 3) Zamezte dalšímu toxickému účinku látky na organismus. V případě inhalace nebezpečných výparů vyvětrejte místnost nebo vyveďte postiženého na čerstvý vzduch.
  4. 4) Dále postupujte dle pokynů záchranáře či toxikologa. Ve většině případů otrav se podává postiženému aktivní uhlí, nejlépe do 1 hodiny po požití. Je nutné velké množství – u dospělého je vhodná dávka 25–50 g (odpovídá 80–170 tabletám), u dětí 1 g na 1 kg hmotnosti. Nebojte se podat postiženému celé balení aktivního uhlí, tablety je možné rozpustit ve vodě. Aktivní uhlí není vhodné podávat při otravě například železem, protože jej a malé molekuly nedokáže v trávicím traktu adsorbovat.
  5. 5) Zvracení vyvolejte pouze po dohodě se záchranáři nebo toxikology, protože nemusí být vždy vhodné. Nikdy nevyvolávejte zvracení například při otravě saponáty, žíravinami nebo otravě diefenbachií.
  6.  
Pozor na užívání paracetamolu
Mezi nejčastější příčiny otrav léky patří předávkování paracetamolem. Jedním z důvodů je jeho široká dostupnost, protože několik přípravků, které ho obsahují, může být prodáváno i mimo lékárny. Z toho může pramenit falešný pocit o jeho vysoké bezpečnosti. Lidé jej navíc užívají i tehdy, když není zapotřebí.
Častou příčinou otravy paracetamolem je nevědomé kombinování více přípravků s jeho obsahem nebo kratší intervaly mezi dávkami. V těle pacienta je tak velké množství paracetamolu a jeho metabolitů, které způsobí otravu. Často se stává, že pacient například užije paracetamol v tabletách a pro „urychlení léčby“ zároveň i ve formě horkého nápoje.  Zvyšování dávek paracetamolu nebo zkracování intervalu mezi nimi přitom není vůbec efektivní - rostou pouze jeho nežádoucí a toxické účinky, nikoli ty léčebné. Další příčinou otrav paracetamolem bývá také jeho kombinace s alkoholem, který už tak zatěžuje játra.
Při předávkování paracetamolem je nutné okamžité zajištění lékařské pomoci a hospitalizace. Postiženému hrozí nevolnost a zvracení, v těžších případech selhání jater, které může vést k trvalému ohrožení zdraví a případně i života. Základním antidotem („protilékem“) je acetylcystein, který je podáván v nemocnici ve vysokých dávkách intravenózně po dobu 21 hodin.
 
O tom, jak užívat paracetamol správně a že preventivní užívání paracetamolu nemá smysl, ani při koronavirové nákaze, informovala ČLnK již v této tiskové zprávě.
 
 
Doplňující tisková informace
 
Nebojte se zachránit život – první pomoc při otravě houbami
 
Houbařská sezóna je v plném proudu a s ní přibývá případů otrav. Závažnost zdravotních potíží se odvíjí od druhu a množství zkonzumovaných hub. V mnoha případech záleží na rychlosti poskytnutí první pomoci, která může postiženému zachránit zdraví a v některých případech dokonce život.
 
Příznaky otravy houbami
Doba vzniku prvních příznaků se různí podle druhu houby, která je původcem otravy, a obvykle se pohybuje od půl hodiny do sedmi hodin. Mezi první příznaky patří potíže trávicího traktu (bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjmy) či psychické příznaky (neklid, veselost, dezorientace, nekoordinovanost) nebo jejich kombinace, v některých případech doprovázená bolestí hlavy, zvýšenou teplotou, slabostí, zvýšenou sekrecí potu, slin a průduškových žláz, záškuby v lýtkovém svalu či poklesem krevního tlaku.
Při těžších otravách (typicky muchomůrkou zelenou a příbuznými druhy) dochází zpravidla nejprve k určitému zlepšení zdravotního stavu, a poté se dostavují projevy těžkého poškození – nejčastěji jater, když dochází k jejich selhání.

První pomoc při otravě houbami
  • - Před přivoláním záchranné služby (155) je nutné od postiženého zjistit, co se stalo, jaké houby a v jakém množství pozřel. Pokud je dotyčný v bezvědomí, je možné se dotázat případných svědků incidentu.
  • V případě, že je postižený při vědomí a spolupracuje, vyvoláme zvracení a následně podáme aktivní uhlí, nejlépe do 1 hodiny po požití hub. Je nutné podat velké množství aktivního uhlí – u dospělého je vhodná dávka 25–50 g (odpovídá 80–170 tabletám), u dětí 1 g na 1 kg hmotnosti. Nebojte se podat postiženému celé balení aktivního uhlí, tablety je možné rozpustit ve vodě.
  •  
  • - Pokud postižený při vědomí není, čekáme na příjezd záchranné služby a řídíme se jejich pokyny.
  •  
  • -Ve chvíli, kdy je zajištěna péče o postiženého, je třeba zajistit zbytky hub, jídla, popř. zvratky či stolici, aby bylo možné tyto vzorky v případě potřeby laboratorně vyšetřit.
  •  
  • -Pro zjištěné dalšího postupu je možné kontaktovat také Toxikologické informační středisko (nonstop telefonní linky pro akutní intoxikace: 224 919 293, 224 915 402).
  •  
Nejlepší ochranou je prevence
Abyste sebe a své blízké před otravou houbami ochránili, je dobré udělat vše pro to, aby k ní vůbec nedošlo. Dodržujte proto následující preventivní opatření:
  • - Sbírejte pouze houby, které dobře znáte.
  • - Neochutnávejte před dětmi syrové houby. Při sběru pečlivě hlídejte, aby je samy neochutnaly.
  • - Nenuťte dětem jídlo s houbami, protože i nezávadné je pro ně špatně stravitelné a pokud dojde k otravě, dítě je vždy ohroženo více než dospělý.
  • - Houby správně skladujte. I jedlé mohou vyvolat zdravotní potíže, pokud jsou špatně skladovány (např. zapaření v igelitovém sáčku, v kufru auta atp.).
  • - Houby správně tepelně upravte. Zdravotní obtíže mohou vyvolat i jedlé houby, pokud nejsou správně zpracovány.
  • - Nejezte houby příliš staré.
 
Více ověřených informací a odborných rad nejen o tématu otrav houbami naleznete na pacientském webu www.lekarnickekapky.cz.
 

 
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
 
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.


Tisková zpráva ke stažení ZDE.
Doplňující informace - otravy paracetamolem ke stažení ZDE.
Doplňující informace - otravy houbami ke stažení ZDE.
Letáček - První pomoc při otravách ke stažení ZDE.

Sdílet článek:

Související články

  • Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Onemocnění, které nebolí. S vysokým krevním tlakem se celosvětově léčí miliarda pacientů. Nechat si ho změřit mohou pacienti i v lékárnách

    Arteriální hypertenze znamená dlouhodobě vysokou hodnotu krevního tlaku. Příznaky jsou nenápadné a často skryté, proto se onemocnění někdy přezdívá „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak přispívá ke vzniku srdečních onemocnění, mozkové mrtvici a v nejvážnějších případech může vést i k úmrtí.

  • Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Preventivní screening diabetu poskytuje 130 lékáren po celé České republice

    Za třicet let bude na světě více než miliarda diabetiků[1]. Data poukazují také na fakt, že diabetes je jednou z deseti nejčastějších příčin úmrtí nebo dalších zdravotních komplikací[2]. V neděli 14. dubna si připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Právě sledování hladiny cukru v krvi má zásadní význam pro včasné odhalení nemoci a pro zlepšení kvality života diabetiků. Díky prevenci se dá předejít řadě závažných zdravotních komplikací, jako je onemocnění oční sítnice, nervů nebo srdce. S prevencí diabetu vám pomohou i vyškolení lékárníci. Ve specializovaných lékárnách můžete totiž absolvovat preventivní screening nemoci.

  • Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Bezpečí pacientů a zachování plnohodnotné lékárenské péče musí zůstat prioritou, a to i v případě úvah o zavedení zásilkového výdeje léků na předpis

    Dnes se konal na půdě Ministerstva zdravotnictví ČR kulatý stůl na téma zásilkového výdeje léků na předpis. Česká lékárnická komora vítá snahu ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pacientských organizací a dalších věnovat pozornost důkladné přípravě legislativního návrhu. Je především v zájmu pacientů, aby se zásilkový výdej nezavedl ve zjednodušené podobě, jež by vyhovovala pouze těm, kteří v lécích vidí jen další položku rozšiřující sortiment internetových obchodů. Česká lékárnická komora upozornila poslance a zástupce Národní asociace pacientských organizací na rizika zásilkového výdeje na předpis. Zároveň je seznámila s pravidly a opatřeními, která musí být přijata před jeho případným zavedením. Na prvním místě jako vždy zůstává zachování bezpečné a kvalitní lékárenská péče, která dosud chrání zdraví a život pacientů.