Screening diabetu a péče o diabetické pacienty

Screening diabetu a péče o diabetické pacienty

Odhaduje se, že v ČR žije asi ¼ milionu lidí s neléčenou cukrovkou. A právě neléčená cukrovka představuje riziko - dochází k nevratnému poškození očí, cév, ledvin… Víte, že s pomocí odborníka se šance na úspěch výrazně zvyšuje?

Včasná diagnóza a následná léčba může vše zásadně změnit. Jak jste na tom vy? Znáte hladinu svého krevního cukru? Existuje jednoduchý test, který může potvrdit nebo vyvrátit možné riziko cukrovky.

Česká lékárnická komora ve spolupráci s Centrem diabetologie IKEM pořádají pro farmaceuty Garantovaný kurz ČLnK - Screening diabetu a péče o diabetické pacienty.

Cílem kurzu je v první řadě vytvoření sítě akreditovaných lékáren  podílejících se na záchytu pacientů s dosud nezjištěným diabetem a přispět tak včasným zahájením léčby ke snížení výskytu následných komplikací diabetu. Absolvováním tohoto kurzu bude lékárník na základě získaných znalostí také schopen vést konzultaci s diabetickými pacienty s cílem posílit léčbu a správný přístup diabetika k terapeutickému plánu.

Vedoucí pracovní skupiny: PharmDr. Iva Prokopová Ph.D., Centrum diabetologie IKEM, prokopova.iva@gmail.com

Chcete vědět víc o dalších poradenských činnostech v lékárnách?

Podpora ve snižování hmotnosti
Odvykání kouření
Základy poskytování odborných konzultací v lékárně včetně řešení lékových problémů
Hojení ran
Poradenství a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou
Screening diabetu a péče o diabetické pacienty
Lékové interakce
Screening kardiovaskulárních onemocnění
Léčivé rostliny

Sdílet článek:

Související články

 • Odborné poradenství v lékárnách

  Odborné poradenství v lékárnách

  Většina z nás už se v lékárně setkala s nějakou formou poradenství nebo nadstandardní službou. V některé lékárně měří krevní tlak, jinde třeba hladinu glykémie (cukru v krvi). V jiné si zase můžete nechat změřit množství tuku v těle, Body mass index (BMI). V některých lékárnách se můžete objednat na "konzultaci" o tom, jak spolu kamarádí nebo nekamarádí léky, které berete společně na své nemoci. Možností je spousta.

 • Zásady správné životosprávy se zaměřením na snižování hmotnosti

  Zásady správné životosprávy se zaměřením na snižování hmotnosti

  Nadváha, a obezita především, představují velká zdravotní rizika pro lidský organismus. Obezita je chronické onemocnění, které je spojené s [...]

 • Léčivé rostliny

  Léčivé rostliny

  Chcete se dozvědět více ohledně léčivých rostlin? Nejste si jisti na jaké potíže konkrétní léčivé rostliny využívat, jak je dávkovat, nebo zda jsou vhodné v kombinaci s vašimi užívanými léky? Přijďte si do lékárny pro radu!