Základy poskytování odborných konzultací v lékárně včetně řešení lékových problémů

Základy poskytování odborných konzultací v lékárně včetně řešení lékových problémů

Chcete se poradit o problémech s léky pro Vás nebo pro Vaše blízké? Nejste si jisti dávkováním, způsobem užívání nebo vhodnosti kombinace vašich léků? Přijďte si do lékárny nechat zhodnotit Vaše léky!
Česká lékárnická komora připravila ve spolupráci s odborníky ze Sekce klinické farmacie České farmaceutické společnosti JEP dvoudenní kurz, během něhož se lékárníci zdokonalí v odhalování a řešení problémů spojených s užíváním léčiv, v komunikaci s pacienty a dále v nezbytné dokumentaci konzultační činnosti.

Složitější problémy spojené s užíváním léčiv lze v lékárně řešit během běžného výdeje (dispenzace) jen obtížně. Proto Česká lékárnická komora rozvíjí v lékárnách tzv. konzultační činnost, při níž lékárník probírá s pacientem problémy spojené s užíváním léčiv v soukromí, v oddělené místnosti. Během 30 – 60 minut trvajícího strukturovaného pohovoru lékárník komplexně zhodnotí veškerá léčiva užívaná pacientem z hlediska rizika pro nežádoucí účinky a lékové interakce.

Aby byla léčba co nejúčinnější a nejbezpečnější, zkontroluje lékárník, zda jsou léčiva užívána správně a ve vhodnou dobu a doporučí pacientovi vhodná dietní a režimová opatření. Zajímavé může být pro některé z vás také vysvětlení, jak léčivo v těle působí a jaké může případně způsobit nežádoucí účinky.


Chcete vědět, jak optimalizovat účinek Vašich léků? Přijďte na konzultaci do lékárny označené tímto logem!
Lékárník je Vaším rádcem ve zdraví i nemoci. 

Lékárny s takto proškolenými lékárníky jsou označeny výše uvedeným logem a můžete je najít ve vyhledávači lékáren  na našich stránkách nebo v aplikaci pro chytré mobilní telefony s operačním systémem Android nebo iOS (iPhone).

Přehled všech lékáren a poradců zabývajících se poskytováním odborných konzultací v lékárně včetně řešení lékových problémů.

Sdílet článek:

Související články

 • Odborné poradenství v lékárnách

  Odborné poradenství v lékárnách

  Většina z nás už se v lékárně setkala s nějakou formou poradenství nebo nadstandardní službou. V některé lékárně měří krevní tlak, jinde třeba hladinu glykémie (cukru v krvi). V jiné si zase můžete nechat změřit množství tuku v těle, Body mass index (BMI). V některých lékárnách se můžete objednat na "konzultaci" o tom, jak spolu kamarádí nebo nekamarádí léky, které berete společně na své nemoci. Možností je spousta.

 • Léčivé rostliny

  Léčivé rostliny

  Chcete se dozvědět více ohledně léčivých rostlin? Nejste si jisti na jaké potíže konkrétní léčivé rostliny využívat, jak je dávkovat, nebo zda jsou vhodné v kombinaci s vašimi užívanými léky? Přijďte si do lékárny pro radu!

 • Screening kardiovaskulárních onemocnění

  Screening kardiovaskulárních onemocnění

  Kardiovaskulární onemocnění představují jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Mezi hlavní rizikové faktory jejich rozvoje patří hypertenze a hypercholesterolemie (vysoký cholesterol). Obě onemocnění se z počátku projevují zcela bez příznaků, přitom včasný záchyt je zcela klíčový. Víte, jak máte vysoký krevní tlak a cholesterol?